Днес се навършват 183 години от рождението на Жул Верн. Човек, летял с балон цели пет седмици, стигнал центъра на Земята, стъпил на Луната, обиколил Земята за 80 дни, гмурнал се на 20 000 левги под водата и най-главното - разказал всичко това и още много в повече от 50 книги. Всъщност Жул Верн е правил предсказания, по-верни от тези на Нострадамус - 30 години преди появата на първата подводница той пише "Двадесет хиляди левги под водата", където в неговата въображаема подводница има електричество - нещо невъобразимо за 1869г. Книгите "От Земята до Луната" и "Около Луната" пък описват с изключителна точност пътешествието на човека до Луната, което се случва за пръв път през 1961г - 96 години след "От Земята до Луната". Неговото невероятно въображение го прави и баща на научната фантастика, а книгите му се четат и до днес с надеждата, че чрез тях ще открием ключа към пътуването до центъра на Земята. Ако не друго - то поне ще се гмурнем в дебрите на един гениален ум...
П.П. Преди време постнахме страхотните корици на Джим Тиърни към няколко от романите на Жул Верн. Можете да ги разгледате отново тук.
by argi
Похвална статия, но има неточности. Една от най-съществените е, че героите на Верн не успяват да кацнат на Луната. Заради инцидент само я заобикалят и се връщат обратно на Земята - точно като Аполо 13!
ОтговорИзтриване:) Може би не съм се изразила правилно - Верн е мислел немислимото, когато е писал книгите си. Самото пътешествие до Луната (да, наистина без да е "стъпвано" на нея) е това, което прави този човек толкова забележителен, особено за времето си. Така че за мен "Човек, летял с балон цели пет седмици, стигнал центъра на Земята, стъпил на Луната, обиколил Земята за 80 дни, гмурнал се на 20 000 левги под водата и най-главното - разказал всичко това и още много в повече от 50 книги. " си остава коректно :) Но благодаря за забележката все пак
ОтговорИзтриванеДобре де, не искам да се заяждам, но пак не ми се връзва. В изречението се използват заглавия на книги, а само "стъпил на Луната" не е такова. Не е и факт от книга, както, например, би могло да се каже: "стъпил на северния полюс и прелетял над южния".
ОтговорИзтриванеОсвен това, американците стъпват на Луната през 1969 г., а в 1961 г. лети Гагарин.
"стигнал центъра на Земята" също не е заглавие ;) а с годините не съм добра, признавам
ОтговорИзтриванеКакто и да е... ;)
ОтговорИзтриванеВсе пак, похвално е, че сте си съчинили сами текста, докато почти всички новинарски сайтове преписваха едно и също целият ден.
Аз в момента имам 21 от романите на Верн и още малко от издадените на български ми се изплзват.
Между другото в "Около Луната" има илюстрация (препечатана от оригинала) с кацнали на Луната хора. Това е момента, когато зелмяните обсъждат успешно кацане, каквото в крайна сметка не се случва.
Между другото новинарските сайтове често пишат абсолютно еднакви неща :/ Вие (като очевидно голям почитател на Жул Верн) харесвате ли кориците на Джим Тиърни? Аз не съм много запозната с българските илюстрации и художественото оформление, но смятам, че и те до голяма степен спомагат за приятното четене :)
ОтговорИзтриванеНе съм запознат с кориците на Джим Тиърни. Само това, което сте пуснали, изглежда страхотно - много нестандартни решения.
ОтговорИзтриванеКнигите, които имам на Жул Верн, са предимно стари издания от 1970-1980 г. с твърди корици. Повечето са с илюстрации от оригиналните френски издания и са много добри, но зле отпечатани.