спомени е, че се инкрустират като миди. Аз бях сред малкото сродници, наведени над бялото легло в излъсканата чиста стая, пропита от ред и почтеност, която щеше да стане арена на грубо и неприлично събитие:
Леля Жан се мъчеше:
- Искам... Искам...
(...)
Леля Жан гонеше с мъка някаква мисъл, която ѝ се изплъзваше. Най-сетне я улови и я облече бързо в конкретна форма:
- Искам една круша.
Колкото и да беше неуместно и смешно искането, нещо в тона възкресяваше предишния авторитет на майката. Дъщеря ѝ Жьонвиев ѝ подаде фруктиерата. Леля Жан отмести няколко натъртени круши и избра един чудесен, едва-що узрял плод, който дълго гледа с горчива усмивка. Нема време да отхапе от него. Тя умря, без дори да въздъхне, подобно на африканските врабчета.
В семейството още се говори за тази случка, която никой не успя да проумее. Аз обаче зная. В продължение на петдесет години леля Жан ядеше плодовете, когато презреят... "преди да изгният напълно"... И докато си налагаше да избира застрашените плодове, хубавите здрави круши гниеха и тя никога не смогна да ги опита. Стигнала пред смъртта, леля Жан разбра, че цял живот бе яла гнили круши и баят хляб, защото на двадесет години не бе имала мъдростта да хвърли в кофата за смет един плод или една суха коричка.
Аз не искам да чакам животът ми да презрее и охотата ми да угасне.
Цитатът е от "Улица "Хавър", Пол Гимар, Издателство на Отечествения фронт, 1980 г.
Превод: Лилия Сталева
0 коментара:
Публикуване на коментар