На 53 години Стивън Кинг решава да напише своята автобиография. Акцентът й обаче не пада единствено върху живота на писателя, а и върху неговия професионален опит, който той използва максимално, за да извлече най-полезните съвети за хора, решили да се занимават с писане.
"За писането. Мемоари на занаята" Стивън Кинг ИК "Весела Люцканова", 2006 |
За първи път прочетох книгата преди около 5 години. За втори – преди около 3. За трети – преди няколко месеца. Четвъртият се задава стремително. Защо тази книга е толкова интересна на човек, който е прочел повторно толкова малко книги, че се побират на пръстите на едната ръка? Разбира се, уникалният стил на Краля е част от отговора. Книгите на Кинг почти винаги са много увлекателни и не изпускат вниманието на читателя нито за момент. В началото не смятах, че автобиографията му ще запази традицията на книгите, които не можеш да оставиш, но тя ме опроверга с всички възможни средства.
Животът на една толкова известна личност винаги е впечатляващ...е, може би не винаги, но доста често. Животът на Стивън Кинг определено е вълнуващ, а в книгата си „За писането. Мемоари на занаята” той говори за всяка една част от него, независимо колко радостна, интимна, срамна, долна или щастлива е тя. Детството: ушните инфекции, детегледачката Юла, чието забавление е да пръцка в лицето на Стивън, старата печатна машина, която купуват с брат му Дейвид и на която отпечатват първия си вестник в мазето на къщата им, същата машина, на която Стивън отпечатва първата си книга – „Кладенецът и махалото” – в 40 екземпляра, всеки по четвърт долар, всички разкази и книги, които момчето изпраща на много издатели и които многократно му връщат с отказ. Зрелостта: запознанството му с Табита, която по-късно става и негова съпруга, многобройните откази и върнати ръкописи, бедният им живот преди книгите му да започнат да се издават и купуват от милиони хора, алкохолната и наркотичната му зависимости, писането, катастрофата, която го оставя сакат за цял живот, болестта, която бавно отнема зрението му. Стивън Кинг е искрен и без задръжки говори за слабостите си, семейството си, писането.
Стивън Кинг |
А относно писането...Тук Стивън Кинг решава, че да разкаже историите за това как е написал най-големите си бестселъри не е достатъчно (въпреки че е невероятно интересно – например за един от най-известните си романи „Куджо”, Кинг казва, че почти не помни да е написал, в следствие на касата бира, която е изпивал всяка вечер) и отделя половината си книга на съвети за начинаещи писатели, които извлича от собствения си опит – какви и колко книги трябва да прочетете преди да започнете да пишете, а и след това, трябва ли да познавате в дълбини собствения език и граматиката му, за да пишете качествени текстове (ДА! Е очевидният отговор, с който много писатели, за съжаление, не се съобразяват), как да редактирате и преработвате собствения текст преди и след като го изпратите на редактора си. Всички тези въпроси получават подплътени с опит и примери отговори от самия Крал на трилъра.
Любимия ми цитат от книгата можете да прочетете и на корицата й (според мен правилно подбран, за да омае читателя още преди да е прочел книгата):
„От години си мечтаех за грамада от дъб, която да изпълва цялото помещение... През 1981 година се сдобих с желаната мебел и я поставих в средата на просторния си светъл кабинет в задната част на къщата. Шест години седях зад това писалище или пиян, или напълно разбит...
Стивън Кинг |
Година или две след като се излекувах от зависимостта си, аз се отървах от чудовищното творение и го замених с обикновена холна гарнитура... В началото на деветдесетте години, преди да се отделят и да заживеят самостоятелно, децата ми се качваха понякога вечер при мен, гледаха баскетболен мач или филм по телевизията и ядяха пица... Купих си ново бюро - ръчно изработено, красиво и наполовина колкото онзи тиранозавър рекс. Поставих го в далечния западен край на кабинета, в един ъгъл под полегатите греди на тавана... Точно под тези полегати греди седя в момента, петдесет и три годишен мъж със слабо зрение, сакат крак, но бистър ум. Правя онова, което умея, при това толкова добре, колкото мога. Преодолях всички безумства, за които ви разказах... и сега искам да ви опиша работата си...
Ще започна така: разположете бюрото си в един ъгъл и винаги, когато сядате да пишете, си напомняйте защо не е в средата на стаята. Животът не е опора на изкуството. Точно обратното е.”
„За писането. Мемоари на занаята” е книга, която препоръчвам с две ръце...на всеки – без значение пише или не, чете или не, харесва ли Стивън Кинг или не. В нея ще намерите нещо, което да ви допадне при всички случаи, обещавам ви! Автобиографията на Кинг е книга за личната ви библиотека, настолна книга, книга, която задължително трябва да прочетете...няколко пъти. Това е моето мнение, а надявам се след като прочетете „За писането. Мемоари на занаята” – и вашето!
By Beni
By Beni
0 коментара:
Публикуване на коментар